28
Ağu

Beden Eğitimi Sınavları BESYO

Beden Eğitimi (BESYO) Özel Yetenek Sınavına girecek kardeşlerimizden çok sayıda mesaj almaktayım. Sınava girerken nelere dikkat etmeliyim? Hangi dalı tercih etmeliyim? Hatta hangi üniversitenin sınavına girmeliyim? Gibi buna benzer bir çok soru yöneltmektedir. Sorulara cevab bu yazıdadır.

Beden Eğitimi (BESYO) Özel Yetenek Sınavında Başarıya Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Şu an ülkemizde 41 adet BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu), Konya ve civarında ise Konya, Karaman, Aksaray, Niğde ve Kayseri’de BESYO bulunmakta hemen hepside Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük bölümleri mevcuttur.

Konya’dan ve Bozkır’da da her yıl onlarca gencimiz bu yetenek sınavlarına hazırlanmaktadır. Özel Yetenek Sınavına girerken nelere dikkat edilmelidir? Konyalı ve Bozkırlı genç arkadaşlara bu sınavların önemli noktalarını şimdiden hatırlatmakta yarar görüyorum.

Sporcunun başarı ve başarısızlığına yol açan birçok faktör vardır. Bunlar iç ve dış faktörlerdir. Dış faktörler çevreden kaynaklanan faktörlerdir. Örneğin hakem, antrenör, malzeme, beslenme, iklim v.b. İç faktörler ise fizyolojik ve psikolojik faktör olmak üzere iki bölümde incelenir. Örneğin fizyolojik faktörler; kuvvet, Sürat, dayanıklılık, beceridir. Psikolojik faktörler ise; algı, motivasyon, stres, panik, heyecan, v.b. faktörlerdir.

1- İç Faktörler
a) Fizyolojik Faktörler: Kuvvet, dayanıklılık, esneklik, beceri ve koordinasyondur.
b) Psikolojik Faktörler: Motivasyon kişinin davranışını yönlendiren etkinliktir.

2- Dış Faktörler
a) Salonla İlgili Faktörler
Özel Yetenek Sınavın yapılacağı salonla antrenmanın yapılacağı salonun şartları aynı veya yakın özellikte olmalıdır. Bozkır’da kapalı spor salonu mevcut olup bu tür sınavlara girecek gençler için eksik malzemeler yöneticiler tarafından giderilmeli, yetenek sınavının en önemli kulvarı olan koordinasyon düzeneği yapılıp gençlerin kullanımına sunulması halinde başarını artacağı kesindir. Bunun yanında Futbol sahasını çevreleyen koşu pisti dört şeritli ölçülere uygun çizilmesi gereklidir. Bu pist gençlere hangi mesafeyi kaç saniyede koştuğunu belirlemesi ve sürat koşuları açısından çok önemlidir

b) Aile
Sporcuların aileleri onların en büyük destekleyicileri olmalarına rağmen, çocuklardan gerçek dışı yüksek beklentiler duyulması, sporda sıklıkla hayal kırıklığı yaratır. Onlar kendi kapasitelerine yakın, bir performans sergileseler bile arzuladıkları hedefe ulaşamazlar. Spor yaşantısı olmamış aileler zaman zaman sporcu olan çocuklarından, yapamayacağının beklentisi içine girer ve onu umutsuzca cesaretlendirir. Veya tam tersi, sporcu bir ailede olan çocuk, kendisini kanıtlamak istercesine bir davranış içerisine girebilir.
Aileler çocuklara torpil arayacağına onların düzenli antrenman, beslenme, vs. yardımcı olmalı çocuklarınızı aşırı beklenti içine sokup stres yüklemekten kaçınmalıdır. Çünkü son yıllarda sınavlar çok şeffaf yapılmaktadır. Yani herhangi bir torpil olayı yoktur. Hele hele seçim ortama olması sebebiyle verilecek olan vaatlere inanıp hazırlık çalışmalarınızı aksatıp hayale kapılmamalıdırlar.

c) Çalıştırıcı Faktörü
Sınavların yaz tatilinde yapılması ve burayı tercih eden gençlerimizin de iyi bir yer kazanamadığı için bu sınava girmeleri sebebiyle yeterli, düzenli bir hazırlık devresi geçirmezler, sınavın içeriği hakkında bilgilerinin ve uygulamalarının yetersizliği başarısızlığın % 90’ını teşkil etmektedir.
Bozkır’da görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerden ayrıca BESYO’da okuyan öğrencilerden ve diğer arkadaşlardan antrenman usulleri ve sınav hakkında yardım almak gereklidir.

d) Antrenman İle İlgili Faktörler
Sporcuya yanlış antrenman yaptırılması onun bir yaralanma riski altına girmesine neden olur. Bu sınava hazırlanmak için en önemli konu düzenli antrenmandır. Bozkır’da saha ve salonun dışında, Çat yolu yeşil, iniş ve çıkışların olmaması sebebiyle en güzel kros yapma yeridir. Bunun yanında Yukarı Mahalle merdivenleri koşucunun adım uzunluğunu (fule), kuvvet artırması ve koordinasyonu açısından fevkalade önemli bir antrenman yeridir. Bu antrenmanlar bir antrenörün kontrolünde yapılmalıdır.

e) İklim
Vücudun iklime uyum olmadığı aşırı sıcak ortamlar sporcular için önemli bir riski de beraberinde getirir. Bozkır’ın rakımı yüksek ve yeşil olması tam spor yapmak için en ideal yerdir.

f) ÖSS Puanı
Yapılan sınavın sonucunda açıklanan puanın yaklaşık olarak % 20 ile 25 arasında değişen oranda etkilemektedir. Bu sebepten ÖSS puanı ne kadar yüksek olursa kazanma şansı o kadar artmaktadır.

Sonuç olarak: Sınavı kazanan adayların başarılarını dayanıklılığa, kuvvete, esnekliğe, düzenli antrenman yapmalarına, antrenörlerine, ailelerine, arkadaşlarına ve en çokta motivasyon güçlerine bağladıkları ortaya çıkmış, bu bağlamda fizyolojik ve psikolojik faktörlerin yeterli düzeyde oluşunun adayların başarısına olumlu etki göstermiştir. Adayları kısmen etkileyen faktörler şu şekildedir; iklim, dengeli beslenme ve sınavdaki jüri üyesidir.
Sınavı kazanamayan öğrenciler başarısızlıklarını öncelikli olarak motivasyon, esnekliğe, strese, çalıştıkları ortama, düzenli antrenman yapmamalarına, esnek olmayışlarına, bağlamaktadırlar. Bu bağlamda fizyolojik ve psikolojik faktörlerin eksikliği adayların başarısız olmasına sebep olduğunu ortaya koymuştur. Şimdiden bütün hemşerilerime başarı için iyi çalışmalar diliyorum.

Önemli Hatırlatma: Bu yazıyıokuyan öğrencilerin her türlü soru ve sorunlarını yazının altındaki yorum ekle bölümünü tıklayarak yazması halinde kendisine bu ortamdan cevap verilecektir. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz

Not: Bu yazımı S.Ü. B.E.S.Y.O. dan değerli öğretmenim Yar. Doc. Dr. Ahmet Sanioğlu’nun bir çalışmasından faydalanarak memleketimin yapısına göre uyarladım

Muammer TUNAHAN

Meram Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu

Beden Eğitimi Öğretmeni

muammertunahan@hotmail.com

© www.muammertunahan.com

İlgili olabilecek yazılar

  1. Yeğen’e Açık Mektup!
  2. Eski Halim: R

Bu Yazıyı Paylaş
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz
yandaki bölümden yazıyı
arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Yazar :


29 Yorum
Yorum Yaz
kemal diyor ki;

(27.11.2008 - 12:22 )

hocam sizle tanışmak hayırlı bir tesadüftü. Hep düşünürüm bu memleket nasıl ayakta kalıyo ? ve anladım ki sizin gibi değerli her yerde önce vatan diyen mutlaka birilerinin olduğunu anlıyor ve yaşıyorum fethiyeden sevgilerle

tunahan diyor ki;

(27.11.2008 - 12:39 )

Kemal Kardeşim bu günlerde Arena proğramıve diğer bir çok proğramda bu şehidimizkonuşuluyor.İnan ben bu yazımı iki yıldır yazıyordum ama hiç duyan olmadı. duyan oldu ama düşüncelerim hayat bulmadı üzgünüm

tunahan diyor ki;

(27.11.2008 - 17:33 )

Yaın Cuma namazından onra öğrencilerimle Şehidimiz Hüseyin Yavuz”un annesini ziyaret edeceğiz

ISO 9001 diyor ki;

(28.11.2008 - 11:23 )

Anlamlı bir site

tunahan diyor ki;

(30.11.2008 - 12:40 )

Gül sundum yediler, koklamadılar
Armağan can verdim saklamadılar
Gittim… gelir diye beklemediler
Kaybolan gölgemi yollara sordum.

osman Özer diyor ki;

(2.12.2008 - 21:33 )

oyıllarda bende batman sasondaidim terör azmış gudurmuş imam ve öğretmenlere saldırıyordu.Şefaatlerine layık olmak isterim. cennetmekan.

oktay (Sosyal Bilgiler) diyor ki;

(3.12.2008 - 00:22 )

insanlığa; bayrağa, kutsal değerlere, vatana, gençliğe iyi yönde katkısı olan ve bunu da halis niyetle yapan herkes (Allah Bilir) şehittir. Şehit adları ister trafo, ister bir sokak , ister bir okul vs nereye yazılırsa yazılsın onların adları belkide bunların misli katında değerli bir yere ARŞ-I ALA’nın en güzel yerine yazılıdır.

tunahan diyor ki;

(3.12.2008 - 15:10 )

Osman Bey çok teşekkür ederim sitemize hoş geldiniz yorumlarınızla mutlu ettiniz.

tunahan diyor ki;

(3.12.2008 - 15:10 )

Oktay hocam sizinle aynı braşta öğretmenlik yapacaktı büyük bir kayıp rahmetle anıyorum

Evraksız Dayı diyor ki;

(4.12.2008 - 09:44 )

“Namus lekesi değil alnımda gördüğünüz

Vurulmuşum,vurulmuşum,düşmüşüm güpegündüz.

Şakağımdaki kansa ,o benim gülüşümdür.

Namert sürünmektense erkekçe ölüşümdür.”

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 17:58 )

böle kıymetli bir ögretmene elektrik trafosuna degil de bir okula verilseymiş daha iiyi olurmus. mekanı cennet olsun

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 18:14 )

Alnına sahadet damgası basmış
Boynuna sefaat mühürü asmış
Böyle gelen yigit has oglu hasmıs
Yollarına gül serin sehit geliyor

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 18:17 )

Al kanımla dalgalansın bayragım

Bin can verem vatan kalsın topragım

Vatan sag oldukca bilin ki ben sagım

Ahmet sehit Ali sehit ben sehit

muhsin akan diyor ki;

(5.12.2008 - 18:57 )

aslında layık olduğu değeri vermemişler ama ben olaya iyi tarafından bakmak istiyorum ışık ve enerji veren anlamını çıkarıyorum

tunahan diyor ki;

(6.12.2008 - 11:22 )

Evet muhsin hocam en azından elektirik işleriyle uğraşanlar unutmamış darısı eğitimcilerin başına demi

tunahan diyor ki;

(6.12.2008 - 11:22 )

Ahmet yine döktürmüşsün yüreğine sağlık

AYHAN KİREMİT diyor ki;

(21.12.2008 - 10:52 )

Hüseyin YAVUZ’lar oldukça bu vatan ayakta kalacaktır. Bu güzel kutlu insanı unutmayan sitemiz yöneticisi Muammer Bey’e teşekkürler …..

Muhammet Eke diyor ki;

(23.12.2008 - 17:06 )

çokkk üzgünüm KAHROLSUN PKK

ahmet MUTLU diyor ki;

(23.12.2008 - 17:12 )

hocam çok hüzünlü bir acı AMA SİTENİZ GÜZEL OLMUŞ HOCAM

hasan kılınç(baba Hasan) diyor ki;

(19.01.2009 - 17:30 )

ALLAH anne babalarına yardımcı olsun başınız sagolsun

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNBEZ (BABA HASAN……)

cemal ünlü diyor ki;

(5.03.2009 - 23:48 )

ben arena proğramında konuşan gazi öğretmen cemal ünlü hüseyin yavuz kardeşimi ve ailesini hiçmi hiç unutmadım. Ailesi ile hala görüşüyorum ne yazıkki milli eğitimden kimse hala sahip çıkmıyor buda benim gibi gazi ve şehit öğretmen ailelerini çok üzmektedir Millet meclisine bir kanun teklifi verdidik bu kanunun çıkması için varsa tüm yardımlarınızı bekliyorum.Herkese şehitlik nasip olmaz selamlar

tunahan diyor ki;

(5.03.2009 - 23:51 )

Arkadaşlar izlemişler ve anlattılar sizi ama tanışmak nasip olmadı Konya da iseniz okula beklerim söyleyin nerde iseniz biz oraya gelelim hür metler ocam

cemal ünlü diyor ki;

(5.03.2009 - 23:57 )

ben konya atatürk sağlık meslek lisesinde matematik öğretmenliği yapmaktayım. salı çarşamba ve perşembe günleri okulda olurum selamlar

tunahan diyor ki;

(5.03.2009 - 23:58 )

Hocam okulun tam yerini tafrif edermisiniz

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:01 )

Hocam MSN nizi açarmısınız

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:01 )

muammertunahan@hotmail.com beni kaydedin konuşalım lütfen

cemal ünlü diyor ki;

(6.03.2009 - 00:02 )

konya numune hastahanesinin bitişiğinde bulunmaktadır

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:02 )

Tamam hocam muammertunahan@hotmail.com u kaydedin ve MSN den yazışalım şimdi

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:07 )

Yorum Yaz
İsminiz ( Gerekli )
E-Posta ( Gerekli )

20 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  

Mesajınız

 3 Yorum  1.431 views kez okunmuş
 16 Yorum  1.741 views kez okunmuş
 29 Yorum  4.311 views kez okunmuş
 0 Yorum  11.759 views kez okunmuş
 0 Yorum  357 views kez okunmuş
 0 Yorum  327 views kez okunmuş
 0 Yorum  5 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.166 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.600 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.214 views kez okunmuş
 0 Yorum  746 views kez okunmuş
 0 Yorum  163 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.021 views kez okunmuş
 0 Yorum  135 views kez okunmuş
 0 Yorum  228 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.420 views kez okunmuş
 2 Yorum  5.620 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.723 views kez okunmuş
 0 Yorum  4.366 views kez okunmuş
 0 Yorum  24.421 views kez okunmuş
 0 Yorum  823 views kez okunmuş
 0 Yorum  15.035 views kez okunmuş
 5 Yorum  3.228 views kez okunmuş
 0 Yorum  9.240 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.422 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.923 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.820 views kez okunmuş
 0 Yorum  6.239 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.425 views kez okunmuş
 0 Yorum  917 views kez okunmuş
 0 Yorum  832 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.729 views kez okunmuş
 11 Yorum  3.723 views kez okunmuş
 12 Yorum  24.848 views kez okunmuş
 0 Yorum  823 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.030 views kez okunmuş
 37 Yorum  3.320 views kez okunmuş
 1 Yorum  823 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.638 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.639 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.650 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.216 views kez okunmuş
 23 Yorum  2.947 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.361 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.225 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.902 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.444 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.401 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.535 views kez okunmuş
 39 Yorum  6.262 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.323 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.001 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.618 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.033 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.417 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.727 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.730 views kez okunmuş
 0 Yorum  26.344 views kez okunmuş
 3 Yorum  4.536 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.038 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.841 views kez okunmuş
 1 Yorum  14.215 views kez okunmuş
 8 Yorum  5.659 views kez okunmuş
 36 Yorum  7.249 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.464 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.633 views kez okunmuş
 5 Yorum  5.220 views kez okunmuş
 14 Yorum  3.609 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.126 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.844 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.309 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.056 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.523 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.236 views kez okunmuş
 7 Yorum  22.534 views kez okunmuş
 12 Yorum  3.549 views kez okunmuş
 12 Yorum  2.521 views kez okunmuş
 9 Yorum  3.446 views kez okunmuş
 740 Yorum  57.535 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.609 views kez okunmuş
 6 Yorum  2.107 views kez okunmuş
 20 Yorum  2.636 views kez okunmuş
 4 Yorum  1.733 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.506 views kez okunmuş
 24 Yorum  9.652 views kez okunmuş
 3 Yorum  3.734 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.022 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.309 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.009 views kez okunmuş
 7 Yorum  3.223 views kez okunmuş
 10 Yorum  2.427 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.230 views kez okunmuş
 14 Yorum  1.929 views kez okunmuş
 6 Yorum  1.253 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.522 views kez okunmuş
 17 Yorum  2.307 views kez okunmuş
 740 Yorum  57.535 views kez okunmuş
 0 Yorum  26.344 views kez okunmuş
 12 Yorum  24.848 views kez okunmuş
 0 Yorum  24.421 views kez okunmuş
 7 Yorum  22.534 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.431 views kez okunmuş
 16 Yorum  1.741 views kez okunmuş
 29 Yorum  4.311 views kez okunmuş
 0 Yorum  11.759 views kez okunmuş
 0 Yorum  357 views kez okunmuş
 0 Yorum  327 views kez okunmuş
 0 Yorum  5 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.166 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.600 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.214 views kez okunmuş
 0 Yorum  746 views kez okunmuş
 0 Yorum  163 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.021 views kez okunmuş
 0 Yorum  135 views kez okunmuş
 0 Yorum  228 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.420 views kez okunmuş
 2 Yorum  5.620 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.723 views kez okunmuş
 0 Yorum  4.366 views kez okunmuş
 0 Yorum  823 views kez okunmuş
 0 Yorum  15.035 views kez okunmuş
 5 Yorum  3.228 views kez okunmuş
 0 Yorum  9.240 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.422 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.923 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.820 views kez okunmuş
 0 Yorum  6.239 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.425 views kez okunmuş
 0 Yorum  917 views kez okunmuş
 0 Yorum  832 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.729 views kez okunmuş
 11 Yorum  3.723 views kez okunmuş
 0 Yorum  823 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.030 views kez okunmuş
 37 Yorum  3.320 views kez okunmuş
 1 Yorum  823 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.638 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.639 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.650 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.216 views kez okunmuş
 23 Yorum  2.947 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.361 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.225 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.902 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.444 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.401 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.535 views kez okunmuş
 39 Yorum  6.262 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.323 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.001 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.618 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.033 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.417 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.727 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.730 views kez okunmuş
 3 Yorum  4.536 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.038 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.841 views kez okunmuş
 1 Yorum  14.215 views kez okunmuş
 8 Yorum  5.659 views kez okunmuş
 36 Yorum  7.249 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.464 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.633 views kez okunmuş
 5 Yorum  5.220 views kez okunmuş
 14 Yorum  3.609 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.126 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.844 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.309 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.056 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.523 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.236 views kez okunmuş
 12 Yorum  3.549 views kez okunmuş
 12 Yorum  2.521 views kez okunmuş
 9 Yorum  3.446 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.609 views kez okunmuş
 6 Yorum  2.107 views kez okunmuş
 20 Yorum  2.636 views kez okunmuş
 4 Yorum  1.733 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.506 views kez okunmuş
 24 Yorum  9.652 views kez okunmuş
 3 Yorum  3.734 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.022 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.309 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.009 views kez okunmuş
 7 Yorum  3.223 views kez okunmuş
 10 Yorum  2.427 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.230 views kez okunmuş
 14 Yorum  1.929 views kez okunmuş
 6 Yorum  1.253 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.522 views kez okunmuş
 17 Yorum  2.307 views kez okunmuş
 3 Yorum  41.919 views kez okunmuş
TEMA : atheme Wordpress Teması V1
Tasarım : aorhan  Css & Xhtml : Şirzat AYTAÇ  Wordpress Entegre : Betik
Copyright 2015 - Bu siteden hiç bir yazı yada materyal izinsiz koplayanamaz ve kullanılamaz.