14
Eki

perşembe yaylasıYaylamız Perşembe Yayla’sı Bozkır ilçesinin şirin kasabalarından olan Söğüt Kasabası’na aittir. Perşembe Yaylası Hadim sınırları içerisinde bulunmakta ve yaklaşık Söğüt Kasabası’na 25 km, Bozkır’a 45 km, Konya’ya 150 km’ dir.

Perşembe Yaylamıza iki şekilde ulaşım yapılabilir. Birincisi Konya-Bozkır Yolu’ndan Bozkır’a yaklaşık 7-8 km kala Türbeler Yolu dediğimiz Tepelice, Küçük Hisarlık, Söğüt, Dereriçi, Dedemli ve Korualan yol ayırımında Bozkır-Hadim yolu takip edilerek Korualan içinden Toroslara tırmanan yaylalar yoluyla gidilebilir. İkinci yol ise Konya-Ermenek Yolu’ndan Hadim’den Korualan’a gidilerek yine yaylalar yoluyla gidilebilir.

perşembe yaylası 2Adını Roma ve Bizans dönemlerinde Perşembe günleri kurulan panayırdan aldığı rivayet edilen Perşembe Yaylamız; Toros Dağları’nın eteğinde çevre yaylalara köprü görevi yapmaktadır. Tarihte İpek Yolu görevi yaptığı rivayet edilen Perşembe Yayla’mız bu görevini diğer yayların yollarını buradan geçmesi ve merkezde olmasıyla göstermektedir.

Yaylamıza komşu yaylar ise Doğusunda Dereiçi (Gederet) Yaylası, Batısında Büyük Hisarlık Yaylası, Güneybatısında Küçük Hisarlık Yaylası ve Dedemli Yaylası, Güneyinde Gevne ve Payallar Yaylası, Kuzeyinde Korualan (Gezlevi) Yaylası bulunmaktadır.

perşembe yaylası 3Perşembe Yaylamız en büyük özelliği Roma ve Bizans’tan kalma kabartmaların olmasıdır. Bunları gösteren taşları Meydancık dediğimiz alandaki taşlarla Düden dediğimiz Göksu Irmağı’nın kolu olan Gökdere’nin battığı Düden’deki mağara içinde bulunmaktadır.

Yine yaylamızı yayla yapan suyunun bol olmasıdır. Adını yaylamızdan alan Perşembe Pınarı en büyük özelliği yerden kaynaması, suyunun çok soğuk ve tatlı olmasıdır. Buda su şirketlerinin gözünden kaçmamış bu suyu almak için uğraşmışlar fakat alamamışlardır.

Yaylamızın diğer bir özelliği küçük bir ovayı andırması ve yaylamızın ikiye bölen bir çayın yaylamızın ortasından geçmesidir. Bütün bu özellikleriyle Konya, İstanbul ve Avrupa da oturan kasaba halkı yaylaya yeni yeni evler yaparak yerleşim yeri yapmaya çalışmaktadırlar. Birde buna temmuz ayında yapılan şenlikler daha da özendirici hale getirmektedir.

perşembe yaylası 4Mayıs-Haziran ayında yaylaya çıkan kasaba halkı havalar soğuyuncaya kadar yaylada kalır. Elektrik, su ve telefon problemi olmayan yaylamız hava, su ve yeşilliğiyle daha da cazip hale gelmiştir.

Perşembe Yayla’mız ortadan geçen deresiyle, Çiçeklice’deki çiçekleriyle, Sinek kıran’daki mantarlarıyla, Çalbalı’daki karıyla, Kazanlı’daki Gücük Su’yuyla, Değirmen Deresi’nden gelen kekik kokusuyla, Düden’iyle, yüzmeye gittiğimiz Değirmen Deresi’yle, taş yuvarlanan Dağanlık’ıyla, karpuzu çatlatan soğuk Perşembe’siyle yaylamıza ayrı bir hava katar.
İşte o yaylamıza gidişimiz destan gibi olur. Başlanırdı bir haftadan önce katırlarla ağrık taşınmasına, keçilerin peşinden meleyerek giden oğlakların yaylaya gidişi bayramı andırırdı. Geceleri ineklerle yolculuğumuz hoha! ile başlardı.

perşembe yaylası 5Yolculuğumuz hayvanlarla aşağı yukarı 7-8 saat sürerdi. Kandaklara gelince çay ve kekik kokuları hele hele kandakları sayarak yaylaya yaklaşmamız bir başka olurdu. Bir de Meydancık Bileni’ne çıkınca yaylanın tüm güzellikleri bize bütün yorgunluklarımızı unuttururdu.

Doğa harikası gibi yeşilliklerin içinde tepesinde karlarıyla duran Çalbalı, yok mu benim üzerimde top oynayacak baba yiğit diye göğsünü açmış Meydancık’ı, ortadan geçen kıvrım kıvrım Gök Deresi, sarı sarı çiçekleri ile gel de piknik yapalım diyen Çiçeklice’ si, dağlardan gelen kekik ve çay kokusu, içilmesine doyum olmayan soğuk Perşembe’si, bütün nimetler içinde ölümü ve geçmişimizi unutmamamızı isteyen mezarlığı…

perşembe yaylası 6Yaylada önce bir ay kızlar ve gelinler kalırlardı. Neneler ise köyde kalıp ot işlerlerdi. Kızlar akşam çayırda ay ışığında ip atlarken, gündüzleri ise pikniğe giderlerdi Çiçeklice’ye. Biz ise Meydancık’ ta top oynardık yâda büyüklerimiz haydi derlerdi; evlilerle-bekârlar, okumuşlarla-okumamışlar, Konyalılarla-köylülerin kurduğu iki takımın maç yapışını seyrederdik. Bazen Meydancık Bileni’nde köyden eşekle gelen birini gördüğümüzde sanki koro halinde köycü geldi ha! deyişimiz kulaklarımda çınlıyordu.

Keçiler sağıldıktan sonra oğlağı koyuver loyn oğlak çobanı! diye bağırmalarımız hele bir de oğlakların anneleri ile kavuşma anları görülmeye değerdi.

Cuma günü arabaların önüne koşardık hediyemiz geldi mi? diye, Çalbalı’dan getirilen karın pekmezle yenmesi ayrı bir tattı.

Kızlar çeyizini hazırlamak için sadece kışları değil yaylada bir ay zamanları vardı. Ta ki ekinler olgunlaşıp nenelerimiz bir ay sonra yaylaya gelmeye başlayıncaya kadar. Nenelerimiz yaylada gümrüklere yağ basarken, torbalara keş doldururken kızlarda köyde ekin işlerlerdi.

Ağustos ortasında yaylada otlar biterken köyde de ekinler bitmesiyle bizim harmanda düvenlere binişimiz de biterdi. Köyde harman kalktıktan sonra köyü özlemler başlardı. Nasıl ki yaylaya köy kararı ile geliniyorsa, yayladan inişte öyle olurdu. Yayladakiler haber bekler göç ne zaman inecek diye. Çünkü hazırlık yapılacaktı Göç Önü’ nünde yenmesi için keşli ekmek ve yarma aşı yapacaklardı nenelerimiz.

Köydeki kızlar ve gelinler ise pancar sarması, erik, üzüm v.s. getirirlerdi Göç Önü’nüne, açılırdı sofralar, demlenirdi çaylar, doldurulurdu tuluktan ayranlar… çağırılırdı oradaki eş dostlar. Göç Önü’ de şimdiki şenliğimizi andıran hava ile yaşanırdı. Çünkü yayla ve köydekiler hazırladıklarını tamamlayarak Göç Önü’nün de buluşarak yenip içilir eğlenilirdi. İnan ki şimdiki şenliğimiz kadar güzeldi. Neden güzeldi? Çünkü ben o zamanlar çocuktum. Sizinde bildiğiniz gibi çocuklukta yaşanan her şey güzel olur. Sanki oğlakların anneleri ile buluşması gibi bir şeydi Göç Önü…

Temmuz ayında yapılan şenliklerimizde buluşmak dileğiyle…

Selam ve dua ile…

Anlatım :M.Emin KARABACAK (Psikolojik Danışman)

Görseller:Harun Şeker

kaynak; www.siristat.com

İlgili olabilecek yazılar

  1. Eski Halim: R
  2. Yorumsuz, Bir Okuyucu Mektubu
  3. Yeğen’e Açık Mektup!
  4. Bozkır’da İnanılması Güç Bir Hukuk Skandalı!..
  5. Bozkır Aşığı Bir Yüreğin Diliyle!..

Bu Yazıyı Paylaş
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz
yandaki bölümden yazıyı
arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Yazar :


29 Yorum
Yorum Yaz
kemal diyor ki;

(27.11.2008 - 12:22 )

hocam sizle tanışmak hayırlı bir tesadüftü. Hep düşünürüm bu memleket nasıl ayakta kalıyo ? ve anladım ki sizin gibi değerli her yerde önce vatan diyen mutlaka birilerinin olduğunu anlıyor ve yaşıyorum fethiyeden sevgilerle

tunahan diyor ki;

(27.11.2008 - 12:39 )

Kemal Kardeşim bu günlerde Arena proğramıve diğer bir çok proğramda bu şehidimizkonuşuluyor.İnan ben bu yazımı iki yıldır yazıyordum ama hiç duyan olmadı. duyan oldu ama düşüncelerim hayat bulmadı üzgünüm

tunahan diyor ki;

(27.11.2008 - 17:33 )

Yaın Cuma namazından onra öğrencilerimle Şehidimiz Hüseyin Yavuz”un annesini ziyaret edeceğiz

ISO 9001 diyor ki;

(28.11.2008 - 11:23 )

Anlamlı bir site

tunahan diyor ki;

(30.11.2008 - 12:40 )

Gül sundum yediler, koklamadılar
Armağan can verdim saklamadılar
Gittim… gelir diye beklemediler
Kaybolan gölgemi yollara sordum.

osman Özer diyor ki;

(2.12.2008 - 21:33 )

oyıllarda bende batman sasondaidim terör azmış gudurmuş imam ve öğretmenlere saldırıyordu.Şefaatlerine layık olmak isterim. cennetmekan.

oktay (Sosyal Bilgiler) diyor ki;

(3.12.2008 - 00:22 )

insanlığa; bayrağa, kutsal değerlere, vatana, gençliğe iyi yönde katkısı olan ve bunu da halis niyetle yapan herkes (Allah Bilir) şehittir. Şehit adları ister trafo, ister bir sokak , ister bir okul vs nereye yazılırsa yazılsın onların adları belkide bunların misli katında değerli bir yere ARŞ-I ALA’nın en güzel yerine yazılıdır.

tunahan diyor ki;

(3.12.2008 - 15:10 )

Osman Bey çok teşekkür ederim sitemize hoş geldiniz yorumlarınızla mutlu ettiniz.

tunahan diyor ki;

(3.12.2008 - 15:10 )

Oktay hocam sizinle aynı braşta öğretmenlik yapacaktı büyük bir kayıp rahmetle anıyorum

Evraksız Dayı diyor ki;

(4.12.2008 - 09:44 )

“Namus lekesi değil alnımda gördüğünüz

Vurulmuşum,vurulmuşum,düşmüşüm güpegündüz.

Şakağımdaki kansa ,o benim gülüşümdür.

Namert sürünmektense erkekçe ölüşümdür.”

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 17:58 )

böle kıymetli bir ögretmene elektrik trafosuna degil de bir okula verilseymiş daha iiyi olurmus. mekanı cennet olsun

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 18:14 )

Alnına sahadet damgası basmış
Boynuna sefaat mühürü asmış
Böyle gelen yigit has oglu hasmıs
Yollarına gül serin sehit geliyor

ahmet dönmez diyor ki;

(5.12.2008 - 18:17 )

Al kanımla dalgalansın bayragım

Bin can verem vatan kalsın topragım

Vatan sag oldukca bilin ki ben sagım

Ahmet sehit Ali sehit ben sehit

muhsin akan diyor ki;

(5.12.2008 - 18:57 )

aslında layık olduğu değeri vermemişler ama ben olaya iyi tarafından bakmak istiyorum ışık ve enerji veren anlamını çıkarıyorum

tunahan diyor ki;

(6.12.2008 - 11:22 )

Evet muhsin hocam en azından elektirik işleriyle uğraşanlar unutmamış darısı eğitimcilerin başına demi

tunahan diyor ki;

(6.12.2008 - 11:22 )

Ahmet yine döktürmüşsün yüreğine sağlık

AYHAN KİREMİT diyor ki;

(21.12.2008 - 10:52 )

Hüseyin YAVUZ’lar oldukça bu vatan ayakta kalacaktır. Bu güzel kutlu insanı unutmayan sitemiz yöneticisi Muammer Bey’e teşekkürler …..

Muhammet Eke diyor ki;

(23.12.2008 - 17:06 )

çokkk üzgünüm KAHROLSUN PKK

ahmet MUTLU diyor ki;

(23.12.2008 - 17:12 )

hocam çok hüzünlü bir acı AMA SİTENİZ GÜZEL OLMUŞ HOCAM

hasan kılınç(baba Hasan) diyor ki;

(19.01.2009 - 17:30 )

ALLAH anne babalarına yardımcı olsun başınız sagolsun

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNBEZ (BABA HASAN……)

cemal ünlü diyor ki;

(5.03.2009 - 23:48 )

ben arena proğramında konuşan gazi öğretmen cemal ünlü hüseyin yavuz kardeşimi ve ailesini hiçmi hiç unutmadım. Ailesi ile hala görüşüyorum ne yazıkki milli eğitimden kimse hala sahip çıkmıyor buda benim gibi gazi ve şehit öğretmen ailelerini çok üzmektedir Millet meclisine bir kanun teklifi verdidik bu kanunun çıkması için varsa tüm yardımlarınızı bekliyorum.Herkese şehitlik nasip olmaz selamlar

tunahan diyor ki;

(5.03.2009 - 23:51 )

Arkadaşlar izlemişler ve anlattılar sizi ama tanışmak nasip olmadı Konya da iseniz okula beklerim söyleyin nerde iseniz biz oraya gelelim hür metler ocam

cemal ünlü diyor ki;

(5.03.2009 - 23:57 )

ben konya atatürk sağlık meslek lisesinde matematik öğretmenliği yapmaktayım. salı çarşamba ve perşembe günleri okulda olurum selamlar

tunahan diyor ki;

(5.03.2009 - 23:58 )

Hocam okulun tam yerini tafrif edermisiniz

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:01 )

Hocam MSN nizi açarmısınız

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:01 )

muammertunahan@hotmail.com beni kaydedin konuşalım lütfen

cemal ünlü diyor ki;

(6.03.2009 - 00:02 )

konya numune hastahanesinin bitişiğinde bulunmaktadır

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:02 )

Tamam hocam muammertunahan@hotmail.com u kaydedin ve MSN den yazışalım şimdi

tunahan diyor ki;

(6.03.2009 - 00:07 )

Yorum Yaz
İsminiz ( Gerekli )
E-Posta ( Gerekli )

18 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  

Mesajınız

 0 Yorum  61 views kez okunmuş
 0 Yorum  216 views kez okunmuş
 0 Yorum  309 views kez okunmuş
 0 Yorum  239 views kez okunmuş
 0 Yorum  168 views kez okunmuş
 5 Yorum  961 views kez okunmuş
 1 Yorum  742 views kez okunmuş
 0 Yorum  567 views kez okunmuş
 0 Yorum  308 views kez okunmuş
 4 Yorum  2.154 views kez okunmuş
 16 Yorum  2.474 views kez okunmuş
 29 Yorum  5.138 views kez okunmuş
 0 Yorum  16.033 views kez okunmuş
 0 Yorum  555 views kez okunmuş
 0 Yorum  839 views kez okunmuş
 0 Yorum  364 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.130 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.366 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.824 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.461 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.016 views kez okunmuş
 0 Yorum  456 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.158 views kez okunmuş
 0 Yorum  309 views kez okunmuş
 0 Yorum  548 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.611 views kez okunmuş
 2 Yorum  5.727 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.863 views kez okunmuş
 0 Yorum  4.738 views kez okunmuş
 0 Yorum  24.558 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.039 views kez okunmuş
 0 Yorum  15.207 views kez okunmuş
 5 Yorum  3.481 views kez okunmuş
 0 Yorum  9.514 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.582 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.150 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.959 views kez okunmuş
 0 Yorum  6.407 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.567 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.043 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.010 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.882 views kez okunmuş
 11 Yorum  3.947 views kez okunmuş
 12 Yorum  25.817 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.007 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.179 views kez okunmuş
 37 Yorum  3.564 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.011 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.950 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.094 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.911 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.405 views kez okunmuş
 23 Yorum  3.136 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.615 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.337 views kez okunmuş
 1 Yorum  4.233 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.548 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.607 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.733 views kez okunmuş
 39 Yorum  6.638 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.539 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.076 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.742 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.228 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.576 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.889 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.910 views kez okunmuş
 0 Yorum  26.863 views kez okunmuş
 3 Yorum  4.819 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.134 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.987 views kez okunmuş
 1 Yorum  14.423 views kez okunmuş
 8 Yorum  6.016 views kez okunmuş
 36 Yorum  7.802 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.743 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.765 views kez okunmuş
 5 Yorum  5.617 views kez okunmuş
 14 Yorum  3.812 views kez okunmuş
 8 Yorum  4.466 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.263 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.958 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.509 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.386 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.645 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.468 views kez okunmuş
 7 Yorum  22.760 views kez okunmuş
 12 Yorum  3.842 views kez okunmuş
 12 Yorum  7.001 views kez okunmuş
 9 Yorum  3.690 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.332 views kez okunmuş
 740 Yorum  58.431 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.796 views kez okunmuş
 6 Yorum  2.236 views kez okunmuş
 20 Yorum  2.759 views kez okunmuş
 4 Yorum  1.838 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.675 views kez okunmuş
 24 Yorum  10.307 views kez okunmuş
 3 Yorum  3.984 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.226 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.441 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.208 views kez okunmuş
 7 Yorum  3.485 views kez okunmuş
 2 Yorum  1.684 views kez okunmuş
 10 Yorum  2.569 views kez okunmuş
 24 Yorum  3.291 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.412 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.133 views kez okunmuş
 14 Yorum  2.076 views kez okunmuş
 6 Yorum  1.460 views kez okunmuş
 8 Yorum  1.792 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.721 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.563 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.407 views kez okunmuş
 17 Yorum  2.433 views kez okunmuş
 740 Yorum  58.431 views kez okunmuş
 0 Yorum  26.863 views kez okunmuş
 12 Yorum  25.817 views kez okunmuş
 0 Yorum  24.558 views kez okunmuş
 7 Yorum  22.760 views kez okunmuş
 0 Yorum  61 views kez okunmuş
 0 Yorum  216 views kez okunmuş
 0 Yorum  309 views kez okunmuş
 0 Yorum  239 views kez okunmuş
 0 Yorum  168 views kez okunmuş
 5 Yorum  961 views kez okunmuş
 1 Yorum  742 views kez okunmuş
 0 Yorum  567 views kez okunmuş
 0 Yorum  308 views kez okunmuş
 4 Yorum  2.154 views kez okunmuş
 16 Yorum  2.474 views kez okunmuş
 29 Yorum  5.138 views kez okunmuş
 0 Yorum  16.033 views kez okunmuş
 0 Yorum  555 views kez okunmuş
 0 Yorum  839 views kez okunmuş
 0 Yorum  364 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.130 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.366 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.824 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.461 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.016 views kez okunmuş
 0 Yorum  456 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.158 views kez okunmuş
 0 Yorum  309 views kez okunmuş
 0 Yorum  548 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.611 views kez okunmuş
 2 Yorum  5.727 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.863 views kez okunmuş
 0 Yorum  4.738 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.039 views kez okunmuş
 0 Yorum  15.207 views kez okunmuş
 5 Yorum  3.481 views kez okunmuş
 0 Yorum  9.514 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.582 views kez okunmuş
 0 Yorum  3.150 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.959 views kez okunmuş
 0 Yorum  6.407 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.567 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.043 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.010 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.882 views kez okunmuş
 11 Yorum  3.947 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.007 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.179 views kez okunmuş
 37 Yorum  3.564 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.011 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.950 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.094 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.911 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.405 views kez okunmuş
 23 Yorum  3.136 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.615 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.337 views kez okunmuş
 1 Yorum  4.233 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.548 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.607 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.733 views kez okunmuş
 39 Yorum  6.638 views kez okunmuş
 1 Yorum  3.539 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.076 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.742 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.228 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.576 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.889 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.910 views kez okunmuş
 3 Yorum  4.819 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.134 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.987 views kez okunmuş
 1 Yorum  14.423 views kez okunmuş
 8 Yorum  6.016 views kez okunmuş
 36 Yorum  7.802 views kez okunmuş
 0 Yorum  2.743 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.765 views kez okunmuş
 5 Yorum  5.617 views kez okunmuş
 14 Yorum  3.812 views kez okunmuş
 8 Yorum  4.466 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.263 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.958 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.509 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.386 views kez okunmuş
 3 Yorum  1.645 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.468 views kez okunmuş
 12 Yorum  3.842 views kez okunmuş
 12 Yorum  7.001 views kez okunmuş
 9 Yorum  3.690 views kez okunmuş
 1 Yorum  2.332 views kez okunmuş
 33 Yorum  2.796 views kez okunmuş
 6 Yorum  2.236 views kez okunmuş
 20 Yorum  2.759 views kez okunmuş
 4 Yorum  1.838 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.675 views kez okunmuş
 24 Yorum  10.307 views kez okunmuş
 3 Yorum  3.984 views kez okunmuş
 2 Yorum  3.226 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.441 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.208 views kez okunmuş
 7 Yorum  3.485 views kez okunmuş
 2 Yorum  1.684 views kez okunmuş
 10 Yorum  2.569 views kez okunmuş
 24 Yorum  3.291 views kez okunmuş
 5 Yorum  2.412 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.133 views kez okunmuş
 14 Yorum  2.076 views kez okunmuş
 6 Yorum  1.460 views kez okunmuş
 8 Yorum  1.792 views kez okunmuş
 13 Yorum  2.721 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.563 views kez okunmuş
 2 Yorum  2.407 views kez okunmuş
 17 Yorum  2.433 views kez okunmuş
 3 Yorum  42.371 views kez okunmuş
TEMA : atheme Wordpress Teması V1
Tasarım : aorhan  Css & Xhtml : Şirzat AYTAÇ  Wordpress Entegre : Betik
Copyright 2016 - Bu siteden hiç bir yazı yada materyal izinsiz koplayanamaz ve kullanılamaz.