Kategori: Eğitim   3.422 views kez Okunmuş   3 Yorum
17
Haz

Bu günlerde ilköğretimden liseye geçişlerden ve ÖSS sonuçlarından dolayı öğrencilerimiz çok önemli bir tercih yapmak durumundadırlar. Tercih yapacak öğrencilerimizden bu yazımızı dikkatle okumalarını istiyorum. Bizim öğrencilik yıllarımızda okullarda meslek seçimi ve mesleklerin tanıtılması adına fazla bir etkinlik yapılmazdı. Ortaokul bitip hangi liseye kayıt olmalıyım?  Liseyi bitirince hangi üniversiteyi tercih etmeliyim? Gibi sorulara uygun bir cevap verecek kişi çok azdı. Bu işi bizim yerimize babalarımız düşünür ve kendilerince uygun olan tercihi yaparlardı.

Mesela ben Tarih öğretmeni olmak istiyordum ama babam sağa sola danışmış ve o zaman öyle uygun bulmuş ki (!) beni Bozkır Endüstri Meslek Lisesi’ne yazdırdı. Okulun dersleri bana çok ağır geliyor bedensel ve ruhsal olarak müfredat eziyordu. Tüm bu şartlara rağmen meslek lisesinde okumuş olduğum alandan değil, hiçte alakası olmayan daldan meslek edindim. (Beden Eğitimi Öğretmeniyim) Verdiğim örnek yanlış anlamasın, meslek liselerini eleştirmek için bunları yazmıyorum aksine meslek liselerini çok yararlı buluyorum ama çocuklarımızın hangi okula kayıt yaptırmalarının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Günümüz eğitim anlayışında meslek seçimine çok küçük yaşlarda başlanmasının önemli olduğunu ilgili çalışmalarla ortaya konmuştur. Her bireyin hayatının ileriki safhalarını etkileyecek olan meslek seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken hususları aşağıda bir bir sıraladım. Umarım siz veli ve öğrenciler meslek seçimi belirli bir plan doğrultusunda yaparsanız

Meslek Seçimi Ne Demektir.

• Doğru tercih iyi bir yaşamın başlangıcı demektir.

• Birçok insan seçmiş olduğu mesleğin getireceği hayat biçimini bilmediği ve incelemediği için başarısız ve verimsiz olmuştur!

Karar Verme Sürecinde İzlenen Basamaklar
1.  Bireyin yeteneklerini belirlemesi (Ben neler yapabilirim?)
2.  İlgi alanlarını belirlemesi (Ben ne istiyorum?)
3.  İş değerlerinin belirlenmesi (Nasıl bir iş istiyorum, ben ne istiyorum?)
4.  Kişilik özelliklerinin belirlenmesi (Karakterim nasıl?)
5.  İlgi duyulan mesleklerin incelenmesi.

Mesleğe Girmek İçin Aranan Özellikler.
• Yaş, cinsiyet, boy, kilo, dış görünüş ile ilgili belirli şartları var mı?
• Mesleğe nasıl girilir?
• Sınavla atama, ya da kişisel gayretler.
• Hangi yaşlar arasında yapabilirim?
• Sosyal güvenliği var mı?

Mesleğin Getireceği Kazanç
• Bu meslekte çalışanların ortalama kazancı ne kadardır?
• Kazançlar günlük, haftalık, aylık veya mevsimlik olarak değişiyor mu?
• Aynı meslekte çalışanlar arasında ülkenin değişik bölgelerinde yaşayanlarda kazanç bakımından farklılık var mı?

İş Bulma İmkânı
• Seçilecek olan mesleğe talep ne durumda?
• Bölge ya da mevsime göre gereklilik gösteriyor mu?
• İş bulma imkânı kolay mı?
• Bu mesleğe duyulan ihtiyacın azalması veya artması söz konusu mu?
• Kamu ve özel sektörde iş bulabileceği gibi serbest çalışma imkânı da var mı?

Şu, Sözleri Hiç Unutma
• Çocuğuna meslek öğretmeyen, ona hırsızlık yolunu açar.
• Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır… Sadece pes etmişlerdir.
• Edison’un asistanı: “700. denemede başarısız olduk” dediğinde; Edison: “Hayır, başarısız olmadık, yapmamamız gereken 700 şeyi öğrendik” diye cevap veriyor.

Yapacağınız tercihlerde isabet etmeniz dileğiyle…

Muammer TUNAHAN

Meram Gödene Toki İlköğretim Okulu

Beden Eğitimi Öğretmeni

muammertunahan@hotmail.com

© www.muammertunahan.com

İlgili olabilecek yazılar

  1. Öğretmenler Futbol Turnuvasında Şampiyon Meram Ticaret Meslek Lisesi Oldu.
  2. ÖSS de Bilinçli Tercih Yapmak

Bu Yazıyı Paylaş
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz
yandaki bölümden yazıyı
arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Yazar :

39 Yorum
Yorum Yaz
cemal ünlü diyor ki;

(18.03.2009 - 19:27 )

tunahan kardeşim son yazındaki çocuk yaştaki dev şehitleri yazınızı okudum ve ağladım.Bubüyük milletin bir ferdi olmaktan gurur duydum aynı zamanda hayıflandım buzamana kadar sahip çıkılmayan bu şehitlerin anne ve babalarının ahı bizi bukünkü halimize getirdiğine inanıyorum buradan bozkır halkına sesleniyorum ayağa kalkın ve şehitlerinize sahip çıkın.

cemal ünlü diyor ki;

(18.03.2009 - 19:30 )

tuna artık yeter akmalısın kenarlarını coşarak yıkmalısın sakarya sende ayağa kalkmalısın yoksa vatan elden gidiyor

ekrem diyor ki;

(18.03.2009 - 19:59 )

duygularım çok karışık yazacak çok şey var ama yazamıyorum beynim duruyor,kelimeleri birleştiremiyorum.vatanın savunmasında 8 yaşında ne yazayım neler söyleyeyim?????????????

aysenur diyor ki;

(19.03.2009 - 10:39 )

hocam ülkemiz parayla alınmadı binlerce şehidin kanıyla alındı
hocam o küçücük kalpler vatan uğruna öyle içm acıdı ki biz şimdi belkide onlar olmasaydı şimdi şu anda bu kadr rahat olamazdık.söylenecek çok şey var onlarla ilgili ama anlatmaya zaman yetmezz

aysenur diyor ki;

(19.03.2009 - 10:48 )

vatan uğruna binlerce şehit var acaba aklımıza gelip te biz onlara hç dua ettik mi hayır etmedik anneler işte sevgililer günü biz birbirimizi hep bu günlerde severiz hayır her zaman severizzzz.o günleri nasıl kutkuosak bence bu günü de onlara içten dularımızla anmalıyız
bu gün okulda bir film izledik konusu ve içinkiler şehitlerimizi biz yaşlarında kişilerin nasıl şehit olduğunu küçük küçük çocukların
nasıl onra karşı direndiğini türk yoplumunun yenik düşmediğini gösterdi
ve ŞEHİTTLER ÖLMEZZZZZZ…..NE MUTKU TÜRKÜM DİYENE!

cemal ünlü diyor ki;

(19.03.2009 - 19:00 )

ben bir öğretmenim yüreğimde hep vatan sevgisi var fakat çanakkalede öğretmenlik yaptığım konya lisesinin ozamanki öğrencileri ellerindeki kitapları masaların altına koymuşlar devlet demiryolları garına gidip trene binmiş ve çanakkaleye gitmişler oöğrencilerden bir daha dönen olmamış muammer hocam mezarlarını gösterdiğin yavrular onlar olabilirmi acaba diye düşünüyorum bugün ise o öğrencilerin yerini alabilecek öğrencimiz kaldımı demiyorum gösterilen hassasiyetten dolayı hala varlardır çünkü yorumlarını burada paylaşan kişiler o hassasiyette olduğuna inanıyorum dualarımız ogençliğin yeniden yetişmesi ve gönüllerimizdeki yerini almasıdır allah o günleri bir daha yaşatmaz inşaallah

tunahan diyor ki;

(20.03.2009 - 00:41 )

Cemal hocam bu konu ile ilğili Bozkır Kaymakamımızla görüştüm çok nazik ve konu ile aşırı bir ilgisi oldu umarım orada söylediğimiz işler yapılır

bozkırlı_kemal@hotmail.com diyor ki;

(20.03.2009 - 22:57 )

8 yaşındaki çocuk yani bugünün 1 veyahut 2. sınıf öğrencisi. çok ilginç.

bozkırlı_kemal diyor ki;

(20.03.2009 - 22:59 )

8 yaşındaki çocuk yani bugünün 1 veyahut 2. sınıf öğrencisi. çok ilginç

tunahan diyor ki;

(20.03.2009 - 23:09 )

Ne o Kemal çok şaşırmışa benziyorsun?

bozkırlı_kemal diyor ki;

(21.03.2009 - 11:25 )

evet hocam. şuanki 1. sınıf öğrencilerinin boyu kaç ki silah tutsun.

zafer SERİN diyor ki;

(28.06.2009 - 21:06 )

sayın hocam tarihimizi yazmaya , anlatmaya ne harfler alfabeler yeter nede kelimeler cümleler yeter . gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık.
gerçekten yazılarınızı okuyupda duyğulanmamak elde değil.
gerçekten miilet olarak tarihimize sahip çıkmıyoruz,
çocuk yaşındaki dev şehitleri bozkırda güzel yerlerde isimlerini görmek onlar hakkında bilği verebilecek yazılar çıkartıp resmi kurumlar başta olmak üzere tablolara panolara bir köşe şeklinde düzenlense, insanımızın okuyup gurur duyabileceği bilğiler öğrenmesi çok güzel olurdu.
saygılar selamlar sayın hocam..

Yakup çetin diyor ki;

(30.08.2009 - 11:50 )

Teşekkürler Hocam bilmedigimiz görmedigimiz Minik Destanalrımızı Bize Gösterdin bizle Paylaştın.. Gerçekten Bir delibaşın isyanını biliriz ama Minik Kahramanlarımızın Garba meydan okuyan destanını bilmiyoruz..

tunahan diyor ki;

(30.08.2009 - 12:44 )

Yakup teşekkür ederim

Yakup çetin diyor ki;

(30.08.2009 - 12:46 )

Ben teşekkür ederim abi böyle hassas noktalara deyindigin için.

tunahan diyor ki;

(30.08.2009 - 12:53 )

Ben bir Türk öğretmeniyim görevim sadece okul bahçesinde top oynatmak değildir.
İşte diğer görev ve sorumluluklarımdan birisi olanda budur.

Av.Kayhan Selek diyor ki;

(9.01.2010 - 18:06 )

Sayın Tunahan, bizim size saygı duymamız için sadece Bozkır’lı olmanız bile yeter. Tarihi konulara ilgi göstermeniz de bizi memnun etti.
Bozkırlılık ve kahramanlık tarihte yanyana kullanılan kelimelerdir. Atatürk’ün çevresinde her zaman birçok Bozkır’lı bulunmuştur.Çanakkale’de “Ölmeyi emrettiği gençlerin çoğu Bozkırlıdır.
Bozkır Tarihi hem kahraman ve hem de bilge insanlarla doludur. Atatütk’ün annesi Buçakkışla civarından kopup gidenlerdendir. Menderen’in Dedesi Debelce köylüdür. Bozkırlıdır. org .Memduh Ünlütürk, İbrahim Akıncı paşa, Prof Faruk Sümer,Prof Lütfü tat, Selçuk Üniversitesini ilk kuran Prof.Ali Rıza Çetik, Prof Hakkı Öz, Prof Mustafa Öz, Prof.Zeki Kural ,Prof.Mehmet Öz, Prof Latife Öz , anarşistlerin kork usu Alb.Ahmet Yurseven Selek,………..gibi sayılamayacak kadar çok muhteşem Bozkır’lı yaşamıştır.
Bozkırlılarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Yalnız sizden , bahsettiğiniz yiğit çocukların anısına hürmeten yapmanızı rica ettiğim bir husus vardır.Bu kahramanlık destanları için gerçekliğine ait tarihi kaynakları da okuyanlarınıza veriniz ki, duyulacak bazı şüpheleri ortadan kaldırsın. Madem ki konu ettik, bu bizim borcumuz olmalıdır.
Korumaya çalıştığınız Bozkır’lılık ruhu için çalışmalarınızın devamını dilerim.

ahmet art diyor ki;

(21.04.2010 - 22:15 )

slm muhammer abi seneye dernegimizin takviminde yerini alır işallah

Amy diyor ki;

(23.04.2010 - 07:08 )

Sayın Tunahan, bizim size saygı duymamız için sadece Bozkır’lı olmanız bile yeter. Tarihi konulara ilgi göstermeniz de bizi memnun etti.
Bozkırlılık ve kahramanlık tarihte yanyana kullanılan kelimelerdir. Atatürk’ün çevresinde her zaman birçok Bozkır’lı bulunmuştur.Çanakkale’de “Ölmeyi emrettiği gençlerin çoğu Bozkırlıdır.
Bozkır Tarihi hem kahraman ve hem de bilge insanlarla doludur. Atatütk’ün annesi Buçakkışla civarından kopup gidenlerdendir. Menderen’in Dedesi Debelce köylüdür. Bozkırlıdır. org .Memduh Ünlütürk, İbrahim Akıncı paşa, Prof Faruk Sümer,Prof Lütfü tat, Selçuk Üniversitesini ilk kuran Prof.Ali Rıza Çetik, Prof Hakkı Öz, Prof Mustafa Öz, Prof.Zeki Kural ,Prof.Mehmet Öz, Prof Latife Öz , anarşistlerin kork usu Alb.Ahmet Yurseven Selek,………..gibi sayılamayacak kadar çok muhteşem Bozkır’lı yaşamıştır.
Bozkırlılarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Yalnız sizden , bahsettiğiniz yiğit çocukların anısına hürmeten yapmanızı rica ettiğim bir husus vardır.Bu kahramanlık destanları için gerçekliğine ait tarihi kaynakları da okuyanlarınıza veriniz ki, duyulacak bazı şüpheleri ortadan kaldırsın. Madem ki konu ettik, bu bizim borcumuz olmalıdır.
Korumaya çalıştığınız Bozkır’lılık ruhu için çalışmalarınızın devamını dilerim.

abdullahkara diyor ki;

(24.04.2010 - 13:59 )

muhteşem bir bize bak birde dedelerimize çok teşekürle harika

Rick diyor ki;

(24.04.2010 - 21:22 )

muhteşem bir bize bak birde dedelerimize çok teşekürle harika

Anthony diyor ki;

(24.04.2010 - 23:36 )

muhteşem bir bize bak birde dedelerimize çok teşekürle harika

Dave diyor ki;

(25.04.2010 - 17:54 )

Ben bir Türk öğretmeniyim görevim sadece okul bahçesinde top oynatmak değildir.
İşte diğer görev ve sorumluluklarımdan birisi olanda budur.

Alan diyor ki;

(25.04.2010 - 19:08 )

Ben bir Türk öğretmeniyim görevim sadece okul bahçesinde top oynatmak değildir.
İşte diğer görev ve sorumluluklarımdan birisi olanda budur.

güven diyor ki;

(25.04.2010 - 22:30 )

bir bozkırlı olarak guru doluyum ama bir türk olorak hala içimde bir burukluk var bize ne olduda bu hale geldik tüm dünyayya hükmetmiş bir neslin çocukları artık rüşvetçi çıkarcı gaspcı tinercı dolandırıcı haysiyetsiz inançsız ve ve…. daha aklına ne geliyorsa en çok üzüldüğüm bana birşey olmasın kım ne yaparsa yapsın boşvermişçilik tembellik hat safada uyanın mıllet bu devlet kolay kazanılmadı içinizdeki gücü
kemal atatürkü dediğigibi sineyi millette ve akan her damla kanda arayın

Simon diyor ki;

(26.04.2010 - 12:55 )

muhteşem bir bize bak birde dedelerimize çok teşekürle harika

Charles diyor ki;

(27.04.2010 - 04:30 )

Teşekkürler Hocam bilmedigimiz görmedigimiz Minik Destanalrımızı Bize Gösterdin bizle Paylaştın.. Gerçekten Bir delibaşın isyanını biliriz ama Minik Kahramanlarımızın Garba meydan okuyan destanını bilmiyoruz..

Lee diyor ki;

(27.04.2010 - 12:36 )

bir bozkırlı olarak guru doluyum ama bir türk olorak hala içimde bir burukluk var bize ne olduda bu hale geldik tüm dünyayya hükmetmiş bir neslin çocukları artık rüşvetçi çıkarcı gaspcı tinercı dolandırıcı haysiyetsiz inançsız ve ve…. daha aklına ne geliyorsa en çok üzüldüğüm bana birşey olmasın kım ne yaparsa yapsın boşvermişçilik tembellik hat safada uyanın mıllet bu devlet kolay kazanılmadı içinizdeki gücü
kemal atatürkü dediğigibi sineyi millette ve akan her damla kanda arayın

Christopher diyor ki;

(27.04.2010 - 16:49 )

Ben bir Türk öğretmeniyim görevim sadece okul bahçesinde top oynatmak değildir.
İşte diğer görev ve sorumluluklarımdan birisi olanda budur.

Joseph diyor ki;

(27.04.2010 - 18:17 )

Sayın Tunahan, bizim size saygı duymamız için sadece Bozkır’lı olmanız bile yeter. Tarihi konulara ilgi göstermeniz de bizi memnun etti.
Bozkırlılık ve kahramanlık tarihte yanyana kullanılan kelimelerdir. Atatürk’ün çevresinde her zaman birçok Bozkır’lı bulunmuştur.Çanakkale’de “Ölmeyi emrettiği gençlerin çoğu Bozkırlıdır.
Bozkır Tarihi hem kahraman ve hem de bilge insanlarla doludur. Atatütk’ün annesi Buçakkışla civarından kopup gidenlerdendir. Menderen’in Dedesi Debelce köylüdür. Bozkırlıdır. org .Memduh Ünlütürk, İbrahim Akıncı paşa, Prof Faruk Sümer,Prof Lütfü tat, Selçuk Üniversitesini ilk kuran Prof.Ali Rıza Çetik, Prof Hakkı Öz, Prof Mustafa Öz, Prof.Zeki Kural ,Prof.Mehmet Öz, Prof Latife Öz , anarşistlerin kork usu Alb.Ahmet Yurseven Selek,………..gibi sayılamayacak kadar çok muhteşem Bozkır’lı yaşamıştır.
Bozkırlılarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Yalnız sizden , bahsettiğiniz yiğit çocukların anısına hürmeten yapmanızı rica ettiğim bir husus vardır.Bu kahramanlık destanları için gerçekliğine ait tarihi kaynakları da okuyanlarınıza veriniz ki, duyulacak bazı şüpheleri ortadan kaldırsın. Madem ki konu ettik, bu bizim borcumuz olmalıdır.
Korumaya çalıştığınız Bozkır’lılık ruhu için çalışmalarınızın devamını dilerim.

Joe diyor ki;

(27.04.2010 - 19:44 )

evet hocam. şuanki 1. sınıf öğrencilerinin boyu kaç ki silah tutsun.

Don diyor ki;

(28.04.2010 - 00:57 )

Sayın Tunahan, bizim size saygı duymamız için sadece Bozkır’lı olmanız bile yeter. Tarihi konulara ilgi göstermeniz de bizi memnun etti.
Bozkırlılık ve kahramanlık tarihte yanyana kullanılan kelimelerdir. Atatürk’ün çevresinde her zaman birçok Bozkır’lı bulunmuştur.Çanakkale’de “Ölmeyi emrettiği gençlerin çoğu Bozkırlıdır.
Bozkır Tarihi hem kahraman ve hem de bilge insanlarla doludur. Atatütk’ün annesi Buçakkışla civarından kopup gidenlerdendir. Menderen’in Dedesi Debelce köylüdür. Bozkırlıdır. org .Memduh Ünlütürk, İbrahim Akıncı paşa, Prof Faruk Sümer,Prof Lütfü tat, Selçuk Üniversitesini ilk kuran Prof.Ali Rıza Çetik, Prof Hakkı Öz, Prof Mustafa Öz, Prof.Zeki Kural ,Prof.Mehmet Öz, Prof Latife Öz , anarşistlerin kork usu Alb.Ahmet Yurseven Selek,………..gibi sayılamayacak kadar çok muhteşem Bozkır’lı yaşamıştır.
Bozkırlılarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Yalnız sizden , bahsettiğiniz yiğit çocukların anısına hürmeten yapmanızı rica ettiğim bir husus vardır.Bu kahramanlık destanları için gerçekliğine ait tarihi kaynakları da okuyanlarınıza veriniz ki, duyulacak bazı şüpheleri ortadan kaldırsın. Madem ki konu ettik, bu bizim borcumuz olmalıdır.
Korumaya çalıştığınız Bozkır’lılık ruhu için çalışmalarınızın devamını dilerim.

Richard diyor ki;

(28.04.2010 - 07:22 )

Ben bir Türk öğretmeniyim görevim sadece okul bahçesinde top oynatmak değildir.
İşte diğer görev ve sorumluluklarımdan birisi olanda budur.

Bruce diyor ki;

(19.05.2010 - 12:59 )

Sayın Tunahan, bizim size saygı duymamız için sadece Bozkır’lı olmanız bile yeter. Tarihi konulara ilgi göstermeniz de bizi memnun etti.
Bozkırlılık ve kahramanlık tarihte yanyana kullanılan kelimelerdir. Atatürk’ün çevresinde her zaman birçok Bozkır’lı bulunmuştur.Çanakkale’de “Ölmeyi emrettiği gençlerin çoğu Bozkırlıdır.
Bozkır Tarihi hem kahraman ve hem de bilge insanlarla doludur. Atatütk’ün annesi Buçakkışla civarından kopup gidenlerdendir. Menderen’in Dedesi Debelce köylüdür. Bozkırlıdır. org .Memduh Ünlütürk, İbrahim Akıncı paşa, Prof Faruk Sümer,Prof Lütfü tat, Selçuk Üniversitesini ilk kuran Prof.Ali Rıza Çetik, Prof Hakkı Öz, Prof Mustafa Öz, Prof.Zeki Kural ,Prof.Mehmet Öz, Prof Latife Öz , anarşistlerin kork usu Alb.Ahmet Yurseven Selek,………..gibi sayılamayacak kadar çok muhteşem Bozkır’lı yaşamıştır.
Bozkırlılarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Yalnız sizden , bahsettiğiniz yiğit çocukların anısına hürmeten yapmanızı rica ettiğim bir husus vardır.Bu kahramanlık destanları için gerçekliğine ait tarihi kaynakları da okuyanlarınıza veriniz ki, duyulacak bazı şüpheleri ortadan kaldırsın. Madem ki konu ettik, bu bizim borcumuz olmalıdır.
Korumaya çalıştığınız Bozkır’lılık ruhu için çalışmalarınızın devamını dilerim.

Bruce diyor ki;

(22.05.2010 - 00:25 )

evet hocam. şuanki 1. sınıf öğrencilerinin boyu kaç ki silah tutsun.

Steve diyor ki;

(28.05.2010 - 07:40 )

sayın hocam tarihimizi yazmaya , anlatmaya ne harfler alfabeler yeter nede kelimeler cümleler yeter . gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık.
gerçekten yazılarınızı okuyupda duyğulanmamak elde değil.
gerçekten miilet olarak tarihimize sahip çıkmıyoruz,
çocuk yaşındaki dev şehitleri bozkırda güzel yerlerde isimlerini görmek onlar hakkında bilği verebilecek yazılar çıkartıp resmi kurumlar başta olmak üzere tablolara panolara bir köşe şeklinde düzenlense, insanımızın okuyup gurur duyabileceği bilğiler öğrenmesi çok güzel olurdu.
saygılar selamlar sayın hocam..

ali diyor ki;

(7.06.2011 - 13:30 )

muhteşem bir yazı

tunahan diyor ki;

(11.12.2014 - 13:38 )

Osman arkandan EREN geliyor senin pabucunu dama atmaya hazırlanıyor

tunahan diyor ki;

(11.12.2014 - 13:39 )

yorumlar karışmış galiba

Yorum Yaz
İsminiz ( Gerekli )
E-Posta ( Gerekli )
Mesajınız
 

 0 Yorum  12 views kez okunmuş
 0 Yorum  129 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.335 views kez okunmuş
 39 Yorum  3.516 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.770 views kez okunmuş
 17 Yorum  1.114 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.254 views kez okunmuş
 13 Yorum  1.256 views kez okunmuş
 20 Yorum  1.514 views kez okunmuş
 5 Yorum  1.023 views kez okunmuş
 740 Yorum  47.972 views kez okunmuş
 11 Yorum  1.534 views kez okunmuş
 9 Yorum  1.016 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.015 views kez okunmuş
 2 Yorum  1.547 views kez okunmuş
 12 Yorum  1.192 views kez okunmuş
 3 Yorum  623 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.431 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.991 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.757 views kez okunmuş
 0 Yorum  373 views kez okunmuş
 0 Yorum  303 views kez okunmuş
 0 Yorum  118 views kez okunmuş
 740 Yorum  47.972 views kez okunmuş
 17 Yorum  1.114 views kez okunmuş
 3 Yorum  2.254 views kez okunmuş
 13 Yorum  1.256 views kez okunmuş
 20 Yorum  1.514 views kez okunmuş
 5 Yorum  1.023 views kez okunmuş
 39 Yorum  3.516 views kez okunmuş
 11 Yorum  1.534 views kez okunmuş
 9 Yorum  1.016 views kez okunmuş
 9 Yorum  2.015 views kez okunmuş
 2 Yorum  1.547 views kez okunmuş
 12 Yorum  1.192 views kez okunmuş
 3 Yorum  623 views kez okunmuş
 0 Yorum  12 views kez okunmuş
 1 Yorum  1.770 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.431 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.991 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.757 views kez okunmuş
 0 Yorum  373 views kez okunmuş
 0 Yorum  303 views kez okunmuş
 0 Yorum  129 views kez okunmuş
 0 Yorum  1.335 views kez okunmuş
 3 Yorum  36.933 views kez okunmuş
 0 Yorum  18.494 views kez okunmuş
 11 Yorum  15.501 views kez okunmuş
 0 Yorum  10.192 views kez okunmuş
 2 Yorum  9.636 views kez okunmuş
TEMA : atheme Wordpress Teması V1
Tasarım : aorhan  Css & Xhtml : Şirzat AYTAÇ  Wordpress Entegre : Betik
Copyright 2014 - Bu siteden hiç bir yazı yada materyal izinsiz koplayanamaz ve kullanılamaz.